logo

Zabytki

Pałac w Pogrzebieniu

Posiadłość wraz z pałacem należała do rodzinyLarishów, których córka Luiza wyszła w 1815 roku za mąż za zamożnego śląskiego poetę epoki romantyzmu Josepha von Eichendorffa. W 1882 roku Artur von Baildon zakupił ten obiekt dla swojego jedynego syna, pałac stał się posiadłością rodziny Baildonów. W latach II wojny światowej w pałacu na krótko utworzono obóz przejściowy dla reemigrantów niemieckich z Besarabii oraz Bukowiny. Następnie utworzono obóz dla ludności polskiej pod nazwą Polenlager 82, który z kolei stał się obozem dla dzieci, tzw. Kinderlager. Obecnie w pałacu jest klasztor sióstr Salezjanek, które nabyły go w 1946 roku.

Pałac w Pogrzebieniu

Pałac w Rzuchowie

Pałac zbudowany w latach 80-tych XIX w. przez Heinricha Himmla. Następnym właścicielem był Joachim von Klützow. Po zniszczeniach w okresie II Wojny Światowej pałac został odnowiony przez ówczesne Ministerstwo Zdrowia. Ostatnim właścicielem było Kuratorium Oświaty w Katowicach, a w pałacu mieścił się Państwowy Dom Dziecka, w którym przebywało 80 wychowanków.

Pałac w Rzuchowie

Kaplica w Kornowacu

XIX wieczna kaplica pod wezwanie Św. Jana wykona w stylu neogotyckim. Kaplica budzi się do życia w maju, kiedy to odmawia się tam Litanię Loretańską i w październiku podczas nabożeństw różańcowych. W atmosferę modlitwy pomaga wprowadzić figura św. Jana Nepomucena, który w jednej ręce trzyma palmę męczeństwa, a w drugiej krzyż na który spogląda z zadumą i zaufaniem. Św. Jan Nepomucen jest patronem m.in. spowiedników, szczerej spowiedzi, tonących oraz orędownikiem podczas powodzi.

Kaplica w Kornowacu

Budynek Urzędu Gminy w Kornowacu

Wzniesiony w 1902 r. z przeznaczeniem na szkołę. Jako szkoła funkcjonował do 1970 r. Później w budynku mieściła się świetlica i przedszkole. W 1993 r. budynek został zaadaptowany na siedzibę Urzędu Gminy Kornowac.

Urząd Gminy w Kornowacu