Gmina położona jest na Wyżynie Śląskiej, w zachodniej części Płaskowyżu Rybnickiego. Jej obszar zajmuje powierzchnię 26,3 km2, z czego użytki rolne zajmują powierzchnię 2129 ha, na lasy przypada prawie 10% powierzchni gminy. Liczba mieszkańców wynosi obecnie 5056 osób. Gmina składa się z 5 sołectw: Kornowac, Kobyla, Łańce, Pogrzebień, Rzuchów. Gmina Kornowac od północy graniczy z Gminą Lyski, od południa z Gminą Lubomia, od zachodu z Raciborzem, z Pszowem i Rydułtowami od wschodu. Gmina Kornowac ma korzystne położenie komunikacyjne. Jej tereny układają się wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 935 na trasie Racibórz - Rybnik - Pszczyna.
Pierwsza wzmianka o Kornowacu pochodzi z 1300 roku i znajduje się w księdze uposażeń biskupów wrocławskich. W 1308 roku jeden z książąt - Lestko nadał wieś klasztorowi Dominikanek w Raciborzu. W 1728 roku Kornowac stał się posiadłością Jana Krzysztofa Larischa. Podczas plebiscytu zorganizowanego w 1921 roku, mieszkańcy Kornowaca opowiedzieli się za przynależnością do Polski. Najstarsza, źródłowo potwierdzona nazwa miejscowości to Cornovatitz (pochodzi z 1300 roku).
To tarcza hiszpańska, dwupolowa. Prawe pole jest w kolorze niebieskim, na którym znajduje się pół dębu w kolorze złotym. Lewe pole jest koloru białego, na którym znajduje się pół drzewa lipowego w kolorze zielonym. Herb nawiązuje do terenów rolniczo – rekreacyjnych Gminy Kornowac.
Stanowi płat o wymiarach 100 x 160 cm. o trzech polach: prawym – w kolorze niebieskim, środkowym – w kolorze białym i lewym – w kolorze zielonym. Na środkowym polu znajduje się Herb. Grafika flagi jest ściśle podporządkowana symbolice herbu pod względem kolorystycznym i symbolicznym.